Salavat Nedir?

Her büyük dinin bir peygamberi, her peygamberin de faziletleri ve mirasları vardır. İnsanoğlu başı derde düştüğünde, içi sıkıldığında ya da kurtulmak istediği bir durum olduğunda bu faziletlerden yararlanır ve rahatlar. Salavat nedir sorusuna da bu noktada şöyle açıklık getirilebilir.

Müslümanlık dininin Peygamberi olan Hz. Muhammed’i anmak için kullanılan selama salavat denir. Bu erdemde bulunmaya da salavat getirmek denmektedir. Ancak salavat getirmenin birden fazla yolu bulunmaktadır.
Bu yollar yaşanılan bölgeye ve kültüre göre zaman zaman değişiklik gösterse de aslında amaç ve istek aynıdır.

Salavat Nasıl Getirilir?

Salavat nasıl getilir sorusu aslında birkaç yöntem ile açıklanabilir. Her birinde de peygamber efendiyi anmak, O’na selam göndermek asıl amaçtır. Salavat getirmek için abdest almaya gerek olmasa da gusül var olmalıdır. Zaten namaz ibadeti esnasında ya da sonrasında salavat getirmek daha uygundur.

Bu ibadet esnasında duaların içinde de yer alan Aleyhisselam en sık kullanılan salavatlardandır.
Bu salavatın anlamı, Allah’ın selamı O’nun üzerine olsun demektir. Genellikle bir meclis toplanırken ya da dağılırken, bir kararın hayırlı açıklanabilmesi için, bir yolculuğa çıkarken çok sık kullanılır.

 

Dinimizdeki Salavat Çeşitleri

Aynı şekilde Aleyhissalatu vesselam da diğer sık kullanılan salavatlardandır. Bunun anlamı da “Allah’ın salatu selamı O’nun üzerine olsun demektir”. Namaz esnasında, dualarda ve ilahilerde çok sık rastlanan sallallahu aleyhi vesellem salavatının anlamı ise Allahu Teala O’na salatu selam etsin demektir.

Tüm bu salavatların yanında, geçmişten günümüze büyüklerimizden bizlere geçen ve her erdemli işin başında, ortasında, sonunda kullanılan bir salavat daha vardır. O da; Allahumme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed’dir.

Bu salavatın anlamı ise daha derin olup, Allahım, (peygamberimiz) Hz.Muhammed’e ve aline (evladu iyaline) rahmet eyle demektir. Aynı salavatın tamamı ise Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve sellim şeklindedir ve bunun da anlamı Ey Allahım, Efendimiz, büyüğümüz Muhammed’e, evladu iyaline, ashabına salatu selam eyle.(Rahmet et, selametlik ver.) demektir.
Tüm bu salavat çeşitleri dinimizde var olan ve yıllar boyu kullanılan kelimelerdir. Ancak genel itibari ile HZ. Muhammet’i anmak ve O’na selam göndermek için Allahümme salli ala Muhammed demek elbette yeterlidir.

Salavat Getirmenin Faziletleri

Salavat getirmenin pek çok fazileti bulunmaktadır. Hz. Muhammed salavat-ı şerif ile ilgili güzel bir hadiste şöyle der; ‘Üzerime Salâvat-ı Şerife getiren kimseleri melekler rahmetle anar, meleklerin rahmetle andıkları kimseyi Allah (c.c.) affeder.
Allah’ın affetti i kimse için bütün varlıklar rahmet okurlar.’ Yine büyük din alimlerinin hadislerinde Şeytanın çok yerde bulunduğu ancak Salavat getirilen yerden def olduğu açıkça yazar. Yine peygamber efendimiz bir konuşmasında şöyle der ‘bana en yakın olanlar, üzerime en çok salavat getirenler olacaktır.’

Her gün 1000 salavat getirmek kişinin cennetteki köşesi gösterilmeden ölmez. Salavatın en değerli faziletleri arasında şunları da saymak mümkündür,

  • – Unutulan herhangi bir şeyi hatırlamak için,
  • – Fakirliğin son bulması için,
  • – Rabıta üzerine okunan salavat-ı şerife Hz. Muhammed’in suretini göz önünde canlandırmaya yardımcı olur.
  • – Sırat köprüsünde ve mahşerde ayağın kaymaması, zulümsüz geçmeye yardımcı olur.
  • – Bereket ve bolluk için,
  • – İşin ve kelamın hayırlı sonuçlanması için,
  • – Allah’ın merhamet ve rahmetini almak için,
  • – Ruhun ve kalbin temizlenmesi, günahların arınması için,
  • – Ölmeden cennet ile müjdelenmek için,
  • – Toplanma alanlarının (meclislerin) güzel kokması için.
251 görüntülendi
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 20 kişi beğendi
Loading...
Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir