Salavat nedir? Nasıl okunur? Ne zaman söylenir?

Salavat kelime anlamı, salavat ne zaman getirilir salavat nedir?

 

Tebrik, tezkiye, Peygamberimiz (s.a.s)’e yapılan duâ, istiğfar, rahmet gibi anlamlara gelen bir terimdir, salavât. Belirli vakitlerde, Kur’an’da emredildiği tarzda ve Hz. Peygamber (asv)’in tarif ettiği şekilde yapılan ibadettir. Salât’ın çoğulu salavât gelir. Türkçe’de daha çok Hz. Peygamber (asv)’e yapılan duâ mânâsında kullanılır.

Kur’ân-ı Kerim’de bu anlamda şöyle buyurulur:

“Âllâh ve O’nun melekleri Peygamber’e hep salât ederler. Ey mü’minler, siz de Ona salât (ve dua) ediniz ve samimiyetle selam veriniz.”

(Ahzab, 33/56).

Bu âyeti kerimeyle, Peygamberimiz (asv)’e salât ve selamlarımızla hürmetlerimizi sunmak farzdır; her Müslüman için yerine getirilmesi gerekli bir görevdir. Her Müslüman en kısa şekilde: “Âllâhümme salli alâ Muhammed” “Allâh’ım Muhammedi rahmetinle tebrik et ve esen kıl” diye salât getirir.

“Kim bana bir salât getirirse, Allah ona on salât (mağfiret) eder.”

Ne zaman salavat getirilir?

Hz. Peygamber (asv)’in ismi her işitildiğinde veya anıldığında salat getirilip getirilemeyeceği hususunda bazı alimler; bir yerde, Hz. Peygamber (asv)’in adı ne kadar anılırsa anılsın bir defa salât edilmesi yeterlidir derken, bilginlerin çoğunluğu ise, Hz. Peygamber (asv)’in adı her anıldığında salât getirilmesi gereklidir demiştir. Nitekim hadis ilmiyle uğraşanlar, Hz. Peygamber (asv)’in hadislerini rivayet ederken, sözleriyle, halleriyle en büyük saygıyı göstermişler; öğretimi sırasında da Hz. Peygamber (asv)’in adı ne kadar çok anılırsa anılsın, her anıldıkça, “Sallallahü aleyhi ve sellem” diyerek saygılarını göstermişlerdir.

Salavat Nasıl Getirilir, Salavat Getirme, Salavatı Şerife

Salavat Nasıl Getirilir, Salavat Getirme, Salavatı Şerife

Peygamber Efendimiz(s.a.v.)’e salatu selam getirmek için sadece Allahümme salli ala Muhammed demek de yeterlidir ancak pek çok salavat çeşidi vardır. Bunların arasında en meşhur olanları namazlar tahiyyattan sonra okunan salli ve barik dualarıdır:

Allahümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed, kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim, inneke hamîdun mecîd.

Allahümme bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed, kemâ bârekte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim, inneke hamîdun mecîd.

Manası: Allahım! Muhammed’e ve ailesine rahmet kıl, tıpkı İbrahim’e ve ailesine rahmet kıldığın gibi. Sen övülmeye lâyıksın, şerefi yücesin. Muhammed’i ve ailesini mübarek kıl, tıpkı İbrahim’i ve ailesini mübarek kıldığın gibi. Sen övülmeye lâyıksın, şerefi yücesin.  (Bk. Buhârî, da?avât 33: Müslim, salât 66-68)

Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed yahut da Sallallahü aleyhi ve sellem veya aleyhissalatü vesselam diyerek de salavat getirilir.

Salavat nedir
Salavat, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’i (sav) anmak, O?na selam göndermektir.

Salavat Örnekleri

-Aleyhisselam
Manası: Allahın selamı, onun üzerine olsun.

-Aleyhissalatu vesselam
Manası:  Allahın salatu selamı onun üzerine olsun.

-Sallallahu aleyhi ve sellem
Manası:  Allahu Teala, Ona salatu selam etsin.

-Allahumme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed
Manası:  Allahım! (peygamberimiz) Hz.Muhammed?e ve aline (evladu iyaline) rahmet eyle.

-Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve sellim
Manası:  Ey Allahım ! Efendimiz, büyüğümüz Muhammed?e, evladu iyaline, ashabına salatu selam eyle.(Rahmet et, selametlik ver.)

160 görüntülendi
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıyı beğendiniz mi?)
Loading...
Etiketler: ,

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir