Nasıl Salavat Nasıl Getirilir?

0
346 görüntülendi
views
Salavat.org - salavat-nedir-nasil-cekilir-nasil-getirilir
Salavat.org - salavat-nedir-nasil-cekilir-nasil-getirilir

Salavat Nedir?

Salavat, İslam peygamberi Muhammed’e ve onun soyundan gelenlere, (Ehl-i Beyt), saygı bildirmek için Müslümanlar tarafından okunan dualara denir. En yaygın biçimleri Allahüme salli âla seyyidina Muhammedin ve âla ali seyyidina Muhammed ile Sallallâhu aleyhi ve sellem şeklindedir.
Allah’ın en sevdiği kulu olan Muhammed (sav) için selam ve salavat getirmek içten gelen bir duygudur. Salavatın birçok çeşidi bulunmaktadır.
Allah’ın selamı ile salavata başlanır. Selam ve salat gönderilir. Salavatın en temel koşulu yürekten edilen ve içten gelen duyguları yansıtan yönü olmaktadır.

Salavatı Şerife Getirmek Nasıl Olmalı?

Peygamber efendimiz (sav)’e salavât-ı şerîfe salatu selam getirmek; sallallahü ve sellim kelamını kullanmak üzere edilmektedir. Allahümme, salli âla diyerek, Allah’ın en sevdiği kuluna selama başlanmaktadır.
Seyyidina diyerek en seyid ve en mübarek kuluna serzeniş gerçekleşmektedir. “Allahümme salli âla, seyyidina ala Muhammed” denerek salavatı çekilmektedir. Salat-ü selam böyle getirilerek, bir tesbih kadar çekilmektedir.

Peygamber Efendimiz(s.a.v.)’e salatu selam getirmek için sadece Allahümme salli ala Muhammed demek de yeterlidir ancak pek çok salavat çeşidi vardır. Bunların arasında en meşhur olanları namazlar tahiyyattan sonra okunan salli ve barik dualarıdır:

Allahümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed, kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim, inneke hamîdun mecîd.

Allahümme bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed, kemâ bârekte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim, inneke hamîdun mecîd.

Salavat’ın Manası

Allahım! Muhammed’e ve ailesine rahmet kıl, tıpkı İbrahim’e ve ailesine rahmet kıldığın gibi. Sen övülmeye lâyıksın, şerefi yücesin. Muhammed’i ve ailesini mübarek kıl, tıpkı İbrahim’i ve ailesini mübarek kıldığın gibi. Sen övülmeye lâyıksın, şerefi yücesin.  (Bk. Buhârî, da?avât 33: Müslim, salât 66-68)

Salavat çekmek için; Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed yahut da Sallallahü aleyhi ve sellem veya aleyhissalatü vesselam diyerek de salavat getirilir.

Salavat nedir

Salavat, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’i (sav) anmak, O?na selam göndermektir.

Ne zaman salavat getirilir?

Hz. Peygamber (asv)’in ismi her işitildiğinde veya anıldığında salat getirilip getirilemeyeceği hususunda bazı alimler; bir yerde, Hz. Peygamber (asv)’in adı ne kadar anılırsa anılsın bir defa salât edilmesi yeterlidir derken, bilginlerin çoğunluğu ise, Hz. Peygamber (asv)’in adı her anıldığında salât getirilmesi gereklidir demiştir. Nitekim hadis ilmiyle uğraşanlar, Hz. Peygamber (asv)’in hadislerini rivayet ederken, sözleriyle, halleriyle en büyük saygıyı göstermişler; öğretimi sırasında da Hz. Peygamber (asv)’in adı ne kadar çok anılırsa anılsın, her anıldıkça, “Sallallahü aleyhi ve sellem” diyerek saygılarını göstermişlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here