1000 Salâvat; Salâvat, Rasûlullah Efendimiz Sallâllahu Aleyhi ve Sellem’e selam göndermek ve dua etmektir. Şu bir gerçektir ki, Efendimiz Aleyhisselatü Vesselam’a Salâvat getirmek biz Müslümanların ömür boyu mükellef olduğu hasbi (karşılık beklemeden, gönüllü olarak yapılan) bir görevdir. Kur’an-ı Kerim’de Azhab Suresi 56. ayette ve rivayet edilen birçok sahih hadislerde, Salâvat getirmek hakkında emirler bulunmaktadır. “Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed” demek, namazlarda okuduğumuz “Salli ve Barik” duaları da birer salâvattır. Salâvat getirmeyi üzerimizde bulunan bir borç olarak görmeli ve her fırsatta sürekli Salâvat getirmeliyiz. Salâvat getirirken dünyevi bir menfaat ve karşılık beklememeliyiz.

 
Salavat Okurken Niyeti Halis Almak,
 

1000 Salavat, 41 Yasin, 4444 Tefriciye gibi sayı belirtilen dua ve zikirler konusunda ise, Namaz sonrası tesbihattaki tesbih, tahmid ve tekbir gibi bazı rivayet edilen sahih bilgiler hariç, herhangi bir emir ya da tavsiye yoktur.

1000 Salavat

Kişi eğer bu sayılara takılıp, Sünnet, Farz yada emir gibi inanışlarla okur ise Bid’at olur. İbadetlere bid’at karıştırmak ise büyük günahtır. Bazı insanların Salâvatlara peşin dünyevi istekleri yükleyerek okumaya başladıkları bilinmektedir. Halbuki dünyevi bir istekle okunacak Salâvatlarla bu istekler kesinlikle  yerine gelecek diye bir dini hüküm yoktur. Salâvattaki amaç, sadece Rasûlullâh (S.A.V.) in sevgisine ve şefaatine nail olmaktır. Dünyevi istekler barındıran ve Salâvat çekerek yapılacak dualarda ise, Efendimiz Aleyhisselâtü Vesselam’ın hatırıylada isteklerimizin yerine yerine gelme ümidinden başka bir düşünce olmamalıdır. Sayıların hiç etkisi yoktur demek yanlış olabilirse de, ilk amacın Allah’u Teâlâ’nın rızasını kazanmak olduğunu akıldan çıkarmamak gerekir.

1000 Salavat-ı Şerife Okumanın Faziletine dair Hadis-i Şerif – Cübbeli Ahmet Hoca

Allahümme salli ala seyyidina Muhammed | 1000 adet | Salavatı Şerif

İLKER HOCA – 1000 SALAVAT’IN FAYDALARI

480 görüntülendi
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıyı beğendiniz mi?)
Loading...
Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir